Tisdag 22 mars

NATUR FÖR ALLA!

19 mars 2022 – 15 maj 2022, kl.11-17, stängt måndagar.

Upplandsstiftelsen

Biotopia, Vasagatan 4, Uppsala.
Ekonomikum

Varmt välkomna till utställningen ”Natur för alla” på Biotopia!

Många mår bra av att vara i och uppleva naturen. Ibland kan det dock var lite extra krångligt att ta sig ut. Då kan det behövas olika anpassningar för att utevistelsen ska blir så njutbar som möjligt.

Här visar Upplandsstiftelsen ett antal tillgängliga platser att besöka i Upplands natur. Du får inspiration till vårens utflykter och möjlighet prova på att använda Naturkartan, som är ett bra stöd för alla naturäventyr, stora som små!

Vill du veta mer om tillgängliga platser i Uppland?

Kom på invigningen av vår utställning ”Natur för alla” den 23 mars!
Kl. 13 – 15 finns Eva och Sara från Upplandsstiftelsen på plats för att svara på frågor om tillgänglig natur i länet.

I utställningen visar vi upp några av våra tillgängliga favoriter i länets natur – dessutom finns inspirerande filmer och tips för dig som vill upptäcka naturen med rullstol, rollator, barnvagn, eller bara trivs bäst på hårt och jämnt underlag.

Varmt välkomna!

Läs mer om tillgänglig natur här: www.upplandsstiftelsen.se/tillganglighet

Använd filtret tillgänglighet för att hitta ett naturområde som passar just dig: naturkartan.se/sv/uppsalalan

Källa: https://biotopia.nu/

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *